close
تبلیغات در اینترنت
شناخت بدافزارهای رایانه ای(قسمت اول)
loading...

دانلودستان اورژانس

سایت وزارت اطلاعات در مقاله ای جامع، موارد مهم و اساسی را در پی شناخت و بررسی بد افزارهای رایانه ای عنوان کرد. بیش‏تر  کسانی که با اینترنت سر و کار دارند با اسم‏هایی نظیر ویروس، تروجان، کرم‏ها ‏و ... آشنا هستند. تقریبا نیمی از صاحبان مشاغل در سراسر جهان در سال 2009 به دلیل بی توجهی به افزایش ضریب امنیت سیستم‏های خود به انواع کرم و ویروس اینترنتی آلوده شدند. هکرها و ویروس نویسان نیز با اطلاع از کم توجهی و اهمال مردم، بدافزارهای خود را به گونه‏ای طراحی می‏کنند که به راحتی قادر به بروز آسیب‏های…

طریقه دانلود از سایت

دانلود از سایت به این صورت که بر روی لینک کلیک راست کرده و گزینه  save traget as  کلیک می کنید ... 

در بعضی لینک ها فقط بر روی لینک کلیک کرده ...

آ ر یــــا بازدید : 266 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 3:50 نظرات ()
سایت وزارت اطلاعات در مقاله ای جامع، موارد مهم و اساسی را در پی شناخت و بررسی بد افزارهای رایانه ای عنوان کرد.

بیش‏تر  کسانی که با اینترنت سر و کار دارند با اسم‏هایی نظیر ویروس، تروجان، کرم‏ها ‏و ... آشنا هستند. تقریبا نیمی از صاحبان مشاغل در سراسر جهان در سال 2009 به دلیل بی توجهی به افزایش ضریب امنیت سیستم‏های خود به انواع کرم و ویروس اینترنتی آلوده شدند. هکرها و ویروس نویسان نیز با اطلاع از کم توجهی و اهمال مردم، بدافزارهای خود را به گونه‏ای طراحی می‏کنند که به راحتی قادر به بروز آسیب‏های کاملاً غیرقابل پیش‏بینی در سیستم رایانه اشخاص شوند. آشنایی با انواع بدافزارها و روش‏های تکثیرشان‏در مقابله با آن‏ها ‏حائز اهمیت است.

شناخت بدافزارهای رایانه ای (قسمت اول)

بدافزارها

(Malware malicious software)  ابزارهای بد نیتی هستند که به‏صورت مخفیانه وارد سیستم کاربر می‌شوند و اعمال خاص خود را روی داده‌های قربانی انجام می‌دهند که ممکن است خساراتی به بار آورند و به علت آن‏که معمولاً کاربر را آزار می‌دهند یا خسارتی به‏وجود می‌آورند، به این نام مشهورند.

Malware واژه‌ای عمومی برای معرفی انواع ویروس‌ها، کرم‌ها، ابزارهای جاسوسی، تروآ و ... است که هر کدام به ‌نوعی برای صدمه زدن به سیستم‌های رایانه‌ای یا سرقت اطلاعات کاربران طراحی شده‌اند. یک برنامه بر اساس نیت خالق آن به عنوان یک بدافزار شناخته می‌شود. البته اشکالات برنامه‌نویسی نرم افزارها که ممکن است به رایانه آسیب برسانند جزو این دسته‌بندی قرار نمی‏گیرند. 

بد افزارها را می‌توان به دو دسته عمده تقسیم کرد:

1.بد افزارهای مستقل که بدون نیاز به برنامه دیگری توسط سیستم عامل اجرا می‏شوند مثل تروجان‏ها

2.بدافزارهای نیازمند میزبان که به تنهایی نمی‌توانند فعال شوند همانند ویروس‌ها

 

با توجه به پیشرفت تکنولوژی بدافزارها نیز شدیداً رو به رشد هستند. آشنایی با انواع بدافزارها و روش‌های تکثیر و نوع عمل‏کرد آنان حائز اهمیت بوده که در این‏جا به انواع آن اشاره می‌گردد. 

الف. ویروس‏ها (virus): 

ویروس‌های رایانه‌ای ابزاری هستند که تروریست‌ها یا هکرهای بدخواه می‌توانند برای از کار انداختن سیستم‌های کاربران ‌از آن‏ها ‏استفاده کنند. واژه ویروس اغلب به‌جای بدافزار به‌کار می‌رود و کاربران هر نوعی از بدافزارها را با نام ویروس می‌شناسند در صورتی‌که ویروس یکی از انواع بدافزارهاست و معنای خاص خودش را دارد.

خصوصیات:

برنامه‌هایی که خود را کپی کرده و رایانه را آلوده می‌کنند.

از یک فایل به فایل دیگر گسترش پیدا می‏کنند.

در نهایت وقتی فایل‌ها کپی شوند یا به‌اشتراک گذاشته شوند، از یک رایانه به رایانه دیگر منتقل می‌شوند.

یک برنامه بر اساس نیت خالق آن به عنوان یک بدافزار شناخته می‌شود. البته اشکالات برنامه‌نویسی نرم افزارها که ممکن است به رایانه آسیب برسانند جزو این دسته‌بندی قرار نمی‏گیرند

اغلب ویروس‌ها یا “برنامه‌های خود همانندساز”‌  خودشان را به فایل‌های اجرایی می‌چسبانند و تا زمانی که فایل اجرا نشود خطری برای سیستم ندارند. بعد از اجرای فایل آلوده به ویروس، ویروس قبل از آن‏که آسیبی به سیستم شما وارد کند به تکثیر خودش فکر می‏کند! به عبارتی درون هر ویروس برنامه‌ای برای پیدا کردن فایل‏هایی که می‌تواند آلوده کند وجود دارد و پس از آلوده کردن فایل‌های مورد نظرش اهداف تخریبی خود را دنبال می‌کند. مثلاً فایلی را پاک یا هارد شما را فرمت می‏کند. یا همچون CIH[1] برای از کار انداختن کامل رایانه طراحی شده‌اند، البته تمامی ویروس‏ها به این شکل خطرناک نیستند.

ویروس‏های رایانه‌ای به این دلیل ویروس نامیده می‏شوند که رفتارشان به ویروس‏های بیولوژیک نزدیک است.

همانند ویروس‏های بیولوژیکی از میزبانی به میزبان دیگر منتقل می‏شود.

یک ویروس رایانه‌ای هم برای تکثیر خود باید بر روی یک برنامه قرار گیرد یعنی نیازمند یک میزبان است و به تنهایی خطری ندارد.

شناخت بدافزارهای رایانه ای (قسمت اول)

ب‌.آسب‏های تروآ (Trojan horses):

خصوصیات :

برنامه‌هایی هستند که در قالب یک برنامه مفید( به شکل‏های: عکس، یک فایل صوتی، یک فایل Setup و .... )، قانونی و بی خطر خود را جلوه می‌کنند

در پشت برنامه‏ها امکاناتی برای دست‏رسی غیرمجاز به سیستم کاربر را فراهم می‌کنند

شامل کدهای مخرب هستند.

در بسیاری از موارد، تروجان یک در پشتی برای ورود به رایانه شما ایجاد می‌کند که به ‌کمک آن رایانه از راه دور قابل کنترل خواهد شد.

تفاوت عمده میان ویروس و تروجان در این است که تروجان خودش را تکثیر نمی‌کند و کافیست فقط یک ‌بار توسط کاربران مبتدی و کم ‌تجربه روی رایانه نصب شود.

 وقتی رایانه‌ای به تروآ آلوده شد؛

می‌تواند توسط هکرها از راه دور کنترل شود( همانند تماشای صفحه مانیتور کاربر)

یا برای اهداف مختلفی مورد سوء استفاده قرار گیرد، (سرقت اطلاعات شخصی (مثل رمز عبور کارت‏های اعتباری و بانکی)، استفاده برای حملات (DoS)[2] به وب‌ سایت‌ها، منبعی برای ارسال هرزنامه[3].)

ت‌.جاسوس‏ها ‏(spyware):

اگر بخواهیم جاسوس‌افزارها را در یک جمله تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم جاسوس‌افزار عبارتست از: «برنامه‌ای برای کسب درآمد سازنده نرم‌افزار از پول‌های شما».

خصوصیات:

برنامه‌هایی هستند که روی رایانه نصب شده و بدون اطلاع کاربر به گردآوری اطلاعات آن می‌پردازند و در نهایت نیز به‌طور مخفیانه این اطلاعات را برای سازنده نرم‌افزار ارسال می‌کنند.

جاسوس‌ها معمولاً سیستم کاربر را از بین نمی‌برند. در حقیقت بسیاری از مردم بدون این‏که آگاه باشند مدت زیادی را با جاسوس‌افزارها سپری می‌کنند

عموماً وقتی یک جاسوس روی رایانه نصب باشد احتمال وجود چند جاسوس دیگر نیز وجود دارد.

یکی از نشانه‌های آلوده بودن رایانه به جاسوس‌افزار، کاهش محسوس سرعت رایانه است.

جاسوس‌افزارها به شکل‌های مختلفی وجود دارند:

برخی از آن‏ها ‏با ثبت کلیدها و عبارات نوشته شده توسط کاربر، رمز عبورها را سرقت می‌کنند (keylogger)،

برخی دیگر عادت‌های جست‏وجوی شما را زیر نظر می‌گیرند.

و برخی دیگر فقط رمز عبور و شماره کارت اعتباری شما را سرقت می‌کنند.

اغلب ویروس‌ها یا “برنامه‌های خود همانندساز”‌ خودشان را به فایل‌های اجرایی می‌چسبانند و تا زمانی که فایل اجرا نشود خطری برای سیستم ندارند. بعد از اجرای فایل آلوده به ویروس، ویروس قبل از آن‏که آسیبی به سیستم شما وارد کند به تکثیر خودش فکر می‏کند!

ث‌.کرم‏ها ‏(worms): 

برنامه‌هایی هستند که از طریق شبکه خود را روی رایانه‌های مختلف کپی می‌کنند.

خصوصیات:

معمولاً از حفره‌های امنیتی موجود در سیستم ‌عامل برای انتقال از رایانه‌ای به رایانه دیگر کمک می‌گیرند.

در واقع کرم‌ها از طریق شبکه به زور خود را به کامپیوتر کاربر می‌رسانند.

یکی از عمومی‏ترین کارهایی که کرم‏ها ‏انجام می‏دهند نصب یک در پشتی (Backdoor) بر روی سیستم آلوده به کرم می‌باشد. از این طریق نویسنده کرم، کامپیوتر آلوده را بدون اطلاع صاحب آن از راه دور کنترل می‌کند.

وقتی سیستم شما به این نوع بدافزارها مبتلا شود، ممکن است به صورت خودکار و خیلی سریع، با استفاده از آدرس‏های پست الکترونیکی دوستان و آشنایانتان که در ADRESS BOOK ایمیل شما وجود دارد نامه‏هایی حاوی از نسخه بدافزار ارسال کنید. به این دلیل که دائماً در حال افزایش هستند به آن‏ها ‏کرم گفته می‏شود.

 کرم‌ها به‌خاطر سرعت انتشار بسیار زیاد در شبکه و آلوده‌سازی تمام رایانه‌هایی که در مسیر حرکتشان وجود دارد یکی از شایع‌ترین انواع بدافزارها هستند که به‌طور اشتباه توسط بسیاری از کاربران، ویروس نامیده می‌شوند. مثلاً برخی از کرم‌های مشهور همچون کرم ILOVEYOU توسط فایل پیوست نامه‌های الکترونیکی پخش شده‌ و خسارت‌های مالی بسیار زیادی را نیز به‌ بار آورده‌اند یا کرم SQL Slammer کل شبکه اینترنت را برای مدت کوتاهی با افت سرعت مواجه کرد.

 

 

    ادامه دارد...

 

 
بخش دانش و زندگی تبیان

برگرفته از سایت وزارت اطلاعات

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
درباره ما
"و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا":هر کس نفسی را حیات بخشد(از مرگ نجات دهد)مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده است."قران کریم سوره مائده آیه 32"
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  از محتوی سایت چقدر راضی هستید ؟  آمار سایت
 • کل مطالب : 177
 • کل نظرات : 3
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 208
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 30
 • بازدید امروز : 22
 • باردید دیروز : 73
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 1,092
 • بازدید ماه : 2,051
 • بازدید سال : 2,051
 • بازدید کلی : 448,109
 • کدهای اختصاصی
  SonicRun.com