close
تبلیغات در اینترنت
داروی تریامترن برای فشارخون بالا
loading...

دانلودستان اورژانس

داروی تریامترن برای فشارخون بالا تریامترن هیدروکلروتیازید (TRIAMTERENE HYDROCHLOROTIAZIDE) یک داروی مُدر (ادرارآور) رایج است. این دارو دفع مایعات را از طریق ادرار افزایش می دهد، در نتیجه با کاهش مایعات در گردش خون از فشار خون می کاهد. کاهش فشار خون خود موجب کاهش کار قلب و شریان ها ( سرخرگ ها) می شود. بالا باقی ماندن فشار خون، به سرخرگ های مغز، قلب و کلیه ها آسیب می زند که این آسیب، خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و نارسایی کلیوی را افزایش می دهد.   هیدروکلروتیازید همچنین موجب دفع برخی املاح مثل…

طریقه دانلود از سایت

دانلود از سایت به این صورت که بر روی لینک کلیک راست کرده و گزینه  save traget as  کلیک می کنید ... 

در بعضی لینک ها فقط بر روی لینک کلیک کرده ...

آ ر یــــا بازدید : 525 جمعه 16 دي 1390 زمان : 17:52 نظرات ()

داروی تریامترن برای فشارخون بالا


تریامترن هیدروکلروتیازید (TRIAMTERENE HYDROCHLOROTIAZIDE) یک داروی مُدر (ادرارآور) رایج است. این دارو دفع مایعات را از طریق ادرار افزایش می دهد، در نتیجه با کاهش مایعات در گردش خون از فشار خون می کاهد.


داروی تریامترن

کاهش فشار خون خود موجب کاهش کار قلب و شریان ها ( سرخرگ ها) می شود. بالا باقی ماندن فشار خون، به سرخرگ های مغز، قلب و کلیه ها آسیب می زند که این آسیب، خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و نارسایی کلیوی را افزایش می دهد.

 

هیدروکلروتیازید همچنین موجب دفع برخی املاح مثل سدیم و پتاسیم، از بدن می شود. تریامترن به هیدروکلروتیازید اضافه می شود تا از دفع پتاسیم جلوگیری کند و آن را در بدن نگه دارد.

 

چگونگی مصرف

برای جلوگیری از ناراحت شدن معده، تریامترن هیدروکلروتیازید را می توان با غذا یا شیر خورد. سعی کنید دارو را هر روز ساعت معینی مصرف کنید تا فراموشش نکنید.

اگر روزی یک نوبت تریامترن هیدروکلروتیازید برایتان تجویز شده است، بهتر است دارو را اول روز یا وقتی که به دستشویی دسترسی دارید مصرف کنید.

اگر به سبب خرید یا کاری خارج از خانه مصرف دارو را به تعویق انداخته اید، دارو (یا نوبت آخر دارو) را پیش از ساعت 4 بعداز ظهر بخورید. این کمک می کند تا شب هنگام مجبور نشوید برای ادرار کردن از خواب برخیزید.

اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده و به برنامه دارویی معمولتان بازگردید و مقدار دارو را دو برابر نکنید.

هیدروکلروتیازید موجب حساسیت پوست به نور آفتاب می شود که می تواند منجر به آفتاب سوختگی شدید یا تغییر رنگ پوست در نواحی ای از پوست که در معرض آفتاب می باشد، گردد، لذا از کرم ضدآفتاب استفاده کنید

مقدار مصرف‌

به‌ عنوان‌ مدر و پایین‌ آورنده ‌فشار خون‌ در بزرگسالان‌، 1 تا 2 قرص‌ درروز تجویز می‌شود. مقدار نگهدارنده‌ برای ‌بعضی‌ از بیماران‌ یک‌ قرص‌ در روز یا یک ‌روز در میان‌ می‌باشد.

 

هشدارها و عوارض جانبی

در صورت بروز هر یک از علایم زیر با پزشکتان تماس بگیرید:

واکنش های حساسیتی (بثورات جلدی)، خشکی دهان، تشنگی شدید، ضربان قلب نامنظم، گرفتگی های عضلانی، تهوع یا استفراغ، خستگی یا خواب آلودگی شدید، درد یا سوزش معده، کبودی یا خونریزی غیرعادی، مدفوع سیاه و قیری، لکه های قرمز روی پوست، دفع خون در ادرار یا مدفوع، درد مفصلی، کمردرد، زردی چشم ها یا پوست.

 

موارد احتیاط

در صورت وجود هریک از موارد زیر، پیش از مصرف تریامترن هیدروکلروتیازید، پزشکتان را مطلع سازید:

- حساسیت به تریامترن، هیدروکلروتیازید یا دیگر داروهای مُدر تیازیدی، داروهای حاوی سولفور، بومتانید، فوروسماید، یا داروهای مُدر دیگر نظیر مهارکننده های کربنیک آینداز (استازولامید)

- بارداری یا شیردهی

- مصرف داروهای دیگر، به ویژه دیگوکسین، لیتیم، ضد انعقادها (رقیق کننده های خون) مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (مثل کاپتوپریل )، سیکلوسپورین ، شیر کم نمک، مواد حاوی پتاسیم، اسیدفولیک، داروهای پایین آورنده کلسترول خون (کلستیرامین ، کلتیپول )، یا داروهای پرفشاری خون

- سابقه یا دچار بالا بودن پتاسیم خون، نوروپاتی دیابتی، یا بیماری های کلیوی یا کبدی

 

هنگام مصرف تریامترن هیدروکلروتیازید توصیه می شود

- دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

- در مورد کاهش وزن، ترک سیگار، برنامه ورزشی یا تغییرات در برنامه غذایی (مثلاً کاهش مصرف نمک) با پزشکتان مشورت کنید.

- به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودی تان را زیر نظر داشته باشد.

- هر هفته (یا طبق زمان بندی مورد نظر پزشکتان)، فشار خون و وزنتان را اندازه گیری کرده، در یک دفترچه یادداشت کنید تا در هر ملاقات آن ها را به پزشکتان نشان دهید. اگر روش اندازه گیری فشار خون را نمی دانید از یک پزشک یا پرستار بخواهید آن را به شما بیاموزد.

- هر گونه افزایش یا کاهش وزن به مقدار 5/2 کیلوگرم را که طی یک هفته ایجاد شده باشد به اطلاع پزشکتان برسانید.

- پیش از مصرف هر داروی دیگر، حتی داروهای مجاز بدون نسخه یا داروهای گیاهی، با پزشکتان مشورت کنید.

هنگام مصرف تریامترن نباید الکل بنوشید، مدت طولانی سرپا بمانید، یا در هوای گرم ورزش کنید، چراکه ممکن است دچار سیاهی رفتن چشم یا غش شوید

- از مواجهه بدون محافظ با نور خورشید بپرهیزید. ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر جلوی آفتاب قرار نگیرید و از وسایل برنزه کننده خودداری کنید. هنگام مواجهه با آفتاب از یک کرم ضد آفتاب با قدرت محافظتی (SPFهیدروکلروتیازید) حداقل 15 برای پوستتان استفاده کنید.

- هیدروکلروتیازید موجب حساسیت پوست به نور آفتاب می شود که می تواند منجر به آفتاب سوختگی شدید یا تغییر رنگ پوست در نواحی ای از پوست که در معرض آفتاب می باشد، گردد.

- تریامترن هیدروکلروتیازید را دور از دسترس کودکان، دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید، زیرا در این شرایط هیدروکلروتیازید فاسد می شود.

- تریامترن هیدروکلروتیازید تاریخ مصرف گذشته را در توالت بریزید.

 

نبایدها

- نباید از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده، یا نشسته به ایستاده سریع تغییر وضعیت دهید. برای جلوگیری از سیاهی رفتن چشم یا احساس غش، به آرامی تغییر وضعیت دهید.

- نباید الکل بنوشید، مدت طولانی سرپا بمانید، یا در هوای گرم ورزش کنید، چرا که ممکن است دچار سیاهی رفتن چشم یا غش شوید.

- نباید حتی در صورت احساس بهبودی، مصرف دارو را قطع کنید. این دارو بیشتر نقش کنترل کننده دارد تا نقش درمانی و ممکن است لازم باشد برای مدتی طولانی آن را مصرف کنید. اگر سؤالی در مورد داروهایتان دارید از پزشکتان بپرسید.

 

چند نکته درباره فشارخون بالا

ـ کاهش وزن و حفظ وزن طبیعی از ارکان اساسی هر برنامه طراحی شده جهت مقابله با پرفشاری خون هستند.

ـ نیاز روزانه یک فرد بزرگسال به نمک، یک دهم قاشق چای‌خوری است. مقادیر بیشتر نمک فقط در شرایط آب و هوایی گرم و یا در طول شیردهی لازم است. در این موارد یک قاشق چای خوری نمک کافی خواهد بود.

ـ برای کاهش فشارخون، پیاده روی سریع 30 تا 45 دقیقه در روز و 3 تا 5 بار در هفته توصیه می شود.

ـ مصرف سیگار سبب تشدید پرفشاری خون می گردد، بنابراین توصیه به ترک سیگار می‌شود.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش سلامت تبیان

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
درباره ما
"و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا":هر کس نفسی را حیات بخشد(از مرگ نجات دهد)مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده است."قران کریم سوره مائده آیه 32"
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  از محتوی سایت چقدر راضی هستید ؟  آمار سایت
 • کل مطالب : 177
 • کل نظرات : 3
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 208
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 32
 • بازدید امروز : 29
 • باردید دیروز : 69
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 98
 • بازدید ماه : 798
 • بازدید سال : 13,219
 • بازدید کلی : 444,637
 • کدهای اختصاصی
  SonicRun.com