close
تبلیغات در اینترنت
پزشکی
loading...

دانلودستان اورژانس

پزشکی

طریقه دانلود از سایت

دانلود از سایت به این صورت که بر روی لینک کلیک راست کرده و گزینه  save traget as  کلیک می کنید ... 

در بعضی لینک ها فقط بر روی لینک کلیک کرده ...

آ ر یــــا بازدید : 45 چهارشنبه 10 مرداد 1397 زمان : 0:17 نظرات ()

 

 راهکارهای پیشگیری از سردرد
 

«سردرد» يکي از بيماري‌هاي شايع در انسان هاست که ممکن است علامت يک بيماري مهم باشد و نياز به پيگيري دقيق تر داشته باشد. اما اکثر اوقات در افراد سالمي که هيچ بيماري خاصي ندارند نيز سردرد بروز مي کند.

 سردرد به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي‌شود. سردردهاي اوليه عبارتند از: ميگرن، سردرد خوشه‌اي Cluster headache و سردرد مزمن روزانه headache Tension . سردردهاي ثانويه علل و پاتولوژي‌هاي متعددي دارند.

هيچ درمان قطعي براي پيشگيري از سردرد وجود ندارد. اما روش‌هاي ساده‌اي وجود دارد كه با رعابت آنها مي‌توان احتمال وقوع سردرد را كمتر كرد.

آ ر یــــا بازدید : 60 جمعه 29 تير 1397 زمان : 7:19 نظرات ()

 توصيه‌هايي براي «بهداشت چشم» از كودكي تا ميانسالي

 

بينايي يكي از مهمترين حس‌هاي ويژه است، نه تنها به اين علت كه در ارتباط با محيط خارج از بدن نقش مهمي دارد، بلكه بيشتر از اين رو كه اختلال ديد سبب كاهش يادگيري نيز مي شود. فرد با حس بينايي از خود محافظت نموده، تعادل خود را حفظ كرده، قدرت خلاقيت پيدا نموده و بالاخره از ديدن محيط اطراف لذت مي برد.

داشتن بينايي نعمت بسيار بزرگي است و اگر انتظار داريم كه چشمانمان براي تمام مدت عمر به ما خدمت كنند بايستي نهايت دقت را در مراقبت از آنها به عمل آوريم.

آ ر یــــا بازدید : 45 جمعه 29 تير 1397 زمان : 6:53 نظرات ()

نشانه های بیماری قلبی

 

مهمترين علت پيدايش بيماري‌هاي قلبي- عروقي، تصلب شرايين مي‌باشد. تصلب شرايين سبب مي شود كه سرخرگ‌هاي گوناگوني كه به سمت‌هاي مختلف بدن خون مي‏رسانند، به تدريج سخت و تنگ گردند و توانايي آنها براي انتقال اكسيژن و مواد غذايي به سلول هاي بدن كاهش يابد.

بعضی از عوامل موجب سريعتر شدن تصلب شرايين مي گردند و در صورت وجود آنها احتمال پيدايش بيماري قلبي- عروقي افزايش پيدا مي‌كند. براي پيشگيري از پيدايش بيماري‏هاي قلبي- عروقي و مرگ و مير و ناتواني ناشي از آنها، بايد اين عوامل خطر را بشناسيد و به توصيه‏هاي پزشكي توجه نماييد.

آ ر یــــا بازدید : 44 سه شنبه 26 تير 1397 زمان : 22:9 نظرات ()

آسم

آسم  Asthma  » از جمله بيماري‌هاي شايع غيرواگير است كه براي تمام سنين از شيرخوارگي تا دوران كهولت مشكلات زيادي را فراهم مي‌آورد و ايراني‌ها نيز از اين امر مستنثي نيستند.

 آسم از طريق آموزش‌هاي ساده قابل كنترل است و با به كار گرفتن راهكارهاي ساده مي‌توان از رنج اين بيماران كاست و در نهايت كشور را از صرف هزينه‌هاي هنگفت در زمينه بروز حملات آسم، غيبت مبتلايان از كار و فعاليت‌هاي اجتماعي رهايي داد.

آ ر یــــا بازدید : 615 یکشنبه 18 خرداد 1393 زمان : 13:15 نظرات ()

کم خونی

 

کم خونی ناشی از فقر آهن یکی از مهمترین انواع کم خونی تغذیه‌ای در دختران و زنان محسوب می‌شود. کم خونی وضعیتی است که در آن تعداد گلبول های قرمز و یا مقدار هموگلوبین موجود در خون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن بین خون و سلول ها دچار اختلال می شود. از علل ایجادکننده کم خونی می توان کمبودهای تغذیه ای، خونریزی، ناهنجاری های ژنتیکی، بیماری های مزمن و یا مسمومیت های دارویی را نام برد.

 

کم خونی ناشی از فقر آهن یکی از مهمترین نوع کم خونی تغذیه ای در دختران و زنان محسوب می شود. اگر پس از استراحت کافی برای فعالیت های عادی انرژی ندارید و خسته می شوید، ممکن است به کم خونی مبتلا شده باشید. ابتلا به کم خونی می تواند از عوامل اصلی بروز مشکلات روحی روانی باشد. پس موارد زیر را مطالعه کنید.

آ ر یــــا بازدید : 606 یکشنبه 18 خرداد 1393 زمان : 13:7 نظرات ()

بوی عرق

 

با رعایت این نکات بوی عرق نمی گیرید
یکی از طبیعی ترین واکنش های بدن در برابر گرما و تحرک و البته خنک نگه داشتن دمای بدن، عرق کردن است. اما همین واکنش طبیعی اگر روی پوست بدن باقی بماند، بوی بدی دارد که اغلب ما ترجیح می دهیم در زندگی اجتماعی و خانوادگی با بوی بد بدن، دیگران را نیازاریم.

آ ر یــــا بازدید : 624 یکشنبه 18 خرداد 1393 زمان : 12:56 نظرات ()

سینوزیت قارچی

 

باور رایج اینست که سینوزیت، یک عفونت باکتریایی یا ویروسی است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند که بعضی از سینوزیت‌ها، عفونت قارچی هستند. در سینوزیت‌های حاد که به آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضداحتقان پاسخ نمی‌دهند، احتمالاً سیستم ایمنی بدن به یک قارچ واکنش نشان داده است و حفره‌های سینوس‌ها تحریک شده است.

 

سینوزیت قارچی هنگامی روی می‌دهد که یک ارگانیسم قارچی، به حفره‌های سینوس‌ها حمله کند. خیلی عجیب نیست که قارچ‌ها وارد راه تنفسی ما شوند چون محیط اطراف، پُر است از این ارگانیسم‌ها و ما هر روز آنها را تنفس می‌کنیم. اما هنگامی که سیستم ایمنی ضعیف شود، قارچ‌ها در حفره‌های سینوسی مرطوب و تاریک رشد می‌کنند.

آ ر یــــا بازدید : 672 سه شنبه 30 ارديبهشت 1393 زمان : 13:20 نظرات ()

در کنار دریا ایستاده‌اید که یک لحظه متوجه صحنه‌ای غیرمعمول می‌شوید؛ کودکی را می‌بینید که در حال غرق شدن است و مرتب به زیر آب می‌رود. کودک را به ساحل انتقال می‌دهند و شما می‌خواهید کمکی بکنید، چه کاری را باید انجام دهید؟

 

غرق شدن بچه

 

غرق شدگی یکی از علل مرگ و میر غیرعمدی است که براحتی قابل پیشگیری است. حصارکشی استخرها ، عدم شنا در مکان‌های ممنوعه، داشتن همراه در حین شنا، عدم شنا توسط افرادی که بدلیل بیماری(همچون تشنج) منع برای شنا دارند، می‌تواند از بروز غرق شدگی در حین شنا کردن و تفریحات آبی بکاهد.

 بیشتر در ادامه مطلب ....

آ ر یــــا بازدید : 569 سه شنبه 30 ارديبهشت 1393 زمان : 12:59 نظرات ()

وظایف اورژانس 115 چیست؟

اورژانس

 

بسیاری از ما با موارد اورژانسی روبرو شده‌ایم، مواردی که نیاز به انتقال بیماران پیدا می‌کنیم. گاهی از اورژانس 115 درخواستی داریم که می‌گویند در محدوده کار آن‌ها نیست! نمی‌دانیم چه چیزی در محدوده کار آن‌ها هست و چه چیزی نیست. در بسیاری از موارد همراهان بیمار تمایل به انتقال بیمار به بیمارستانی خاص را دارند و یا میگویند که بیمارشان پرونده در بیمارستانی خاص را دارد درحالی‌که اورژانس قبول انتقال بیمار را به مرکز مورد نظر انجام نمی‌دهد.

نکته مهم دیگر این است که آمبولانس‌های 115 اجازه انتقال بیمار به مرکزی خصوصی را ندارند. بنابراین اگر تمایل دارید که بیمارتان را به بیمارستان خصوصی انتقال دهید، بهتر است از وسیله نقلیه‌ شخصی و یا از آمبولانس‌های خصوصی استفاده کنید. برخلاف آمبولانس اورژانس 115 که رایگان است، آمبولانس‌های بخش خصوصی با هزینه‌ای از پیش تعیین‌شده، می‌توانند بیمار را به مرکز دلخواه شما انتقال دهند.

 

وظایف اورژانس پیش بیمارستانی(115) چیست؟

-*  انجام کمک‌های اولیه پزشکی در مورد بیماران و مجروحان تا از مرگ فوری نجات داده شوند. به فرض برقراری راه هوایی و اکسیژن، جزء اولین اقدامات در برخورد با هر مصدومی است. بررسی فشارخون اقدام بعدی است.

-*  معاینه بیمار و گزارش وضع اولیه او به پزشک مربوطه تا بر اساس شواهد محل وقوع حادثه، وضعیت بالینی بیمار در مورد بیمارستان مقصد تصمیم‌گیری شود.

-*  ایجاد اطمینان خاطر در بیمارانی که اضطراب فراوان دارند. اطلاع‌رسانی مناسب به بیمار باعث اعتماد شده و این اعتماد می‌تواند شروعی برای آرام‌سازی بیمار و رفع تنش ناشی از وضعیت اورژانسی موجود باشد.

-*  یکی از مواردی که اگر در تمامی بیماران انجام شود سیر درمانی را می‌تواند دگرگون کند رگ گیری از بیمار است. این اقدام بالأخص در بیماران تصادفی، افراد دچار خون‌ریزی، بیماران قلبی و ... موثر است چرا که تا رسیدن آن‌ها به بیمارستان ممکن است آن‌چنان وضعیت فشارخون بیمار افت کند که امکان رگ گیری مقدور نباشد.

-*  یکی از اقدامات مهم در برخورد با بیماران مبتلا به توقف قلبی تنفسی شروع سریع احیاء است. هر دقیقه که از دست می‌رود شانس بازگشت فرد به زندگی 7-8 درصد کاهش می‌یابد. با این اوصاف، نقش کارکنان اورژانس به عنوان اولین افرادی که بر بالین بیماران می‌رسند اهمیت دو چندان می‌یابد.

-*  تعدادی دارو در اختیار کارکنان اورژانس پیش بیمارستانی است که با و گاهی بدون اجازه پزشک می‌توان آن‌ها را تجویز کرد. به فرض نیتروگلیسیرین زیر زبانی و آسپیرین به دلیل عوارض کم و توانایی نجات جان بیماران، بدون اجازه پزشک استفاده می‌شوند.

-*  یکی از مشکلات مراکز درمانی عدم اطلاع از وضعیت بیماران اعزامی توسط اورژانس 115 است. اگر امکان اطلاع وضعیت بیمار قبل از رسیدن به اورژانس وجود داشته باشد، کارکنان بیمارستان با داشتن آگاهی، امکانات لازم را قبل از رسیدن بیمار مهیا می‌کنند.

-*  رانندگی وسیله نقلیه جهت رسیدن سریع به محل مأموریت و همچنین حمل بیمار به مراکز درمانی شاید کم اهمیت‌ترین وظیفه این قشر زحمت کش باشد. متأسفانه گاهی افراد به اشتباه آمبولانس را با تاکسی تلفنی آژیر دار اشتباه می‌گیرند!

آ ر یــــا بازدید : 447 سه شنبه 30 ارديبهشت 1393 زمان : 12:41 نظرات ()

مردی در حال تعمیر ساعت مچی خود در منزل بوده که با تصور اینکه کودک 3 ساله‌اش احتمالاً باتری ساعت را خورده وی را به بیمارستان انتقال می‌دهد.

خوردن باتری

 

چه اقدامی را توصیه می‌کنید؟

الف) انجام گرافی جهت تأیید و توصیه بر اساس محل باتری

ب) انجام گرافی جهت تأیید و توصیه به آندوسکوپی

ج) انجام گرافی جهت تأیید و مشاوره جراحی

د)اقدام خاصی لازم ندارد. 

برای مشاهده بحث این مورد، به ادامه مطلب مراجعه کنید .

آ ر یــــا بازدید : 497 سه شنبه 30 ارديبهشت 1393 زمان : 12:34 نظرات ()

ترمومتر

 

از درمانگاه با شما تماس گرفته‌اند که کودکی دماسنج را گاز گرفته است و تمام جیوه را خورده است.

برای بیمار NGT گذاشته‌اند و معده را شستشو داده‌اند. از شما برای ادامه درمان کمک می‌خواهند. اقدام درمانی شما چیست؟

الف) بیمار را پذیرش داده تا سطح جیوه سنجیده شود.

 ب) برای بیمار تا رسیدن سطح جیوه اقدام به شروع BAL  می‌کنید.

 ج) نیاز به شستشو نبوده و تنها زغال کفایت می‌کند.

 د) بیمار نیاز به اقدامی ندارد.

این جیوه المنتال است که سمی نیست. برخلاف این جیوه، جیوه صنعتی است که در به فرض در باتری‌های قرصی(Disk Battery) استفاده می‌شود، این نوع جیوه سمی است.

بنابراین این کودک نیازی به اقدام خاصی نداشته و حتی شستشویی که برایش انجام داده‌اند بی‌مورد بوده است. تنها کافی است که اطمینان خاطر به والدین بدهیم و کودک را ترخیص نماییم.

آ ر یــــا بازدید : 471 جمعه 12 ارديبهشت 1393 زمان : 19:38 نظرات ()

دندان درد

 

علت درد دندان

 

خدا درد دندان را نصیب هیچ کس نکند. واقعاً وحشتناک است بخصوص که شب ها تشدید شده و خواب و آرامش را از آدمی سلب می کند. وقتی شب دندانمان درد بگیرد، باید آن را تحمل کنیم تا صبح فرا رسد و خودمان را به دندانپزشک برسانیم تا راه چاره ای برای درد دندانمان پیدا کند.

دندان درد از آن دردهایی است که واقعاً تحمل آن سخت است. در این مقاله سعی می کنم تا علاوه بر تشریح علل ایجاد دندان درد، در مورد نحوه تسکین این درد و راه های درمان آن و همچنین فرق دندان درد با سایر دردها هم صحبتی داشته باشیم. خلاصه هر آنچه در مورد دندان درد وجود دارد را برایتان شرح خواهم داد.

قبل از هر چیز می خواهم توضیحی در مورد علت ایجاد دندان درد برایتان مطرح نمایم . به تصویر بالا نگاه کنید و روی آن کلیک کنید. این تصویر یک برش طولی از یک دندان آسیاب می باشد که اجزاء مختلف آن را به خوبی نشان می دهد. اتاق پالپ محفظه ای است که عروق و اعصاب دندان در آن واقع شده و یک محیط بسته و استریل است که به بیرون از بدن راهی ندارد و فقط از طریق نوک ریشه با بدن در ارتباط است.

اگر به علت پوسیدگی یا هر علت دیگری اتاق پالپ، به میکروب آلوده شود، باعث ایجاد التهاب در این ناحیه می شود. چون این محفظه بسته است، افزایش حجم ناشی از ایجاد التهاب را با افزایش فشار داخلی دندان پاسخ می دهد؛ به این صورت که فشار داخلی اتاق پالپ به صورت وحشتناکی افزایش پیدا می کند و این امر باعث وارد آمدن فشار شدید به پایانه های عصبی موجود در اتاق پالپ واقع می شود و دندان درد شدیدی ایجاد می کند.

تا زمانی که این فشار است، ما دندان درد را خواهیم داشت. مصرف مسکن هایی مانند ایبوبروفن یا مفنامیک اسید که از دسته ی داروهای ضد التهابی هستند، معمولا با کاهش التهاب داخل اتاق پالپ و متعاقب آن کاهش فشار داخلی، موجب کاهش دندان درد می شوند و به همین دلیل برای کاهش درد دندان استفاده می شوند.

حال اگر به هر وسیله ای بتوانیم این فشار دندان افزایش یافته ی داخل اتاق پالپ را کم کرده یا از بین ببریم می توانیم درد دندان را کاهش دهیم . دندان پزشکان هم دقیقا همین کار را می کنند و با تراشیدن و باز کردن اتاق پالپ موجب کاهش درد دندان می شوند . ما معمولا جلسه ی اول که بیمار درد شدید دارد، در حد باز کردن این حفره و پانسمان دندان کار می کنیم تا فقط درد بیمار کاهش یابد و در جلسات بعدی اقدام به درمان ریشه ی دندان می کنیم.

چرا دندان درد در شب ها بیشتر است؟
با توجه به توضیحی که در مورد علت دندان درد دادم، باید بگویم شب ها وقتی به حالت درازکش و خوابیده هستیم، فشار کل ناحیه ی سر و داخل رگ ها افزایش پیدا می کند. ولی در حالت ایستاده این فشار کمتر است. همین امر باعث می شود که رگ های موجود در اتاق پالپ فشارشان افزایش پیدا کرده و در نتیجه فشار داخلی پالپ دندان بیشتر شود و دندان درد هم به همان نسبت افزایش پیدا کند.

به همین علت بیماری که دندان درد دارد، شب ها بلند می شود و مدام قدم می زند تا صبح شود، چون به محض خوابیدن دردش تشدید می شود و وقتی قدم می زند (چون ایستاده است) دردش کاهش می یابد.

 

منبع : پزشک آنلاین

 

آ ر یــــا بازدید : 653 جمعه 12 ارديبهشت 1393 زمان : 19:34 نظرات ()

منافذ پوست

 

1- بخور پوست :
در ظرفی اب را جوش بیاورید سپس کمی بابونه در ان بریزید و سر خود را با یک حوله بپوشانید و بالای ظرف بایستید. زمانی که پوست صورت شما شروع به عرق کردن کرد نشانه این است که منافذ پوست در حال بسته شدن هستند.این کار را دو  بار در هفته انجام دهید.

2- گلاب :
یکی از بهترین تونر ها برای پوست است .گلاب هم برای پاکسازی منافذ و جمع کردن انها و هم برای کنترل اکنه و پوست چرب موثر است .ابتدا صورت خود را بشویید و سپس کمی گلاب بر روی پوست صورتتان بمالید. بعد از ان لازم نیست صورتتان را بشویید.

3- لیمو :
خاصیت اسیدی لیمو سبب بسته شدن منافذ پوست می شود. به کمک آبلیمو و سفیده تخم مرغ یک ماسک برای بسته شدن منافذ پوست بسازید و به مدت 15 دقیقه روی پوست خود بگذارید و سپس آبکشی کنید. وقتی هفته ای دو بار از این ماسک استفاده کنید نتیجه خوبی می گیرید. برای بهتر شدن اثر آن بعد از بخور دادن صورت از ان استفاده کنید. روش دوم این است که چند قطره آبلیمو را با آب ترکیب کرده و پوست خود را با آن بشویید و سپس آبکشی کنید.

این عمل نه تنها باعث بسته شدن منافذ پوست می گردد بلکه جوش های صورت را نیز کاهش می دهد. البته توجه داشته باشید که میزان آبلیمو را در آب زیاد نکنید و مستقیم به پوست صورت خود تماس ندهید. چون خاصیت اسیدی دارد.نکته مهم این است که پوست لیمو دارای روغن های فرار و محرک است و پوست را به نور حساس می کند. لذا بهتر است استفاده از ماسک لیمو زیر نظر متخصصین یا کلینیک های پوست باشد.

4- یخ :
برای استفاده از یخ ابتدا ان را در یک پنبه ارایشی قرار دهید و سپس به مدت 10 تا 20 دقیقه روی پوست صورت خود بمالید و نتیجه ان بسته شدن منافذ پوست و خروج گرد وغبار از داخل ان است.ضمنا کمپرس یخ برای ورم پلک ها بسیار موثر است.

منبع : پزشک آنلاین

آ ر یــــا بازدید : 406 شنبه 30 فروردين 1393 زمان : 19:52 نظرات ()

سرطان خون

 

انواع سرطان خون, علایم سرطان خون و نحوه درمان آن

انواع مختلف سرطان خون (Blood Cancers) بر تولید و عملکرد سلول های خونی تاثیر می گذارد. بیشتر این سرطان های خونی در مغز استخوان شروع به رشد می کنند. سلول های بنیادی درون مغز استخوان می توانند به سه نوع سلول خونی شامل سلول های قرمز خون، سلول های سفید خون و یا پلاکت ها تبدیل می شوند. در اکثر موارد سرطان خون فرآیند تولید سلول های خون توسط سرطان خون بهم ریخته و باعث می شود، مغز استخوان شروع به تولید کنترل نشده و غیرطبیعی بعضی از انواع سلول های خونی کند. این سلول های غیرطبیعی (سلول های سرطانی) باعث اختلال در عملکرد و توانایی خون شامل مبارزه با عفونت ها و یا خونریزی های شدید می گردد.

آ ر یــــا بازدید : 165 سه شنبه 19 فروردين 1393 زمان : 4:26 نظرات ()calcium-supplements


مکمل‌های کلسیم خطر حمله قلبی دارد

کلسیم یکی از ضروری ترین ماده ای است که بدن به آن نیاز دارد , استخوان‌ها , دندان‌ها از جمله بخش‌هایی است که مقدار فراوانی کلسیم را در خود جای داده است.

به طور متوسط انسان در سنین بزرگ سالی حدود ۷۰۰ میلی گرم نیاز به این ماده ریز مغذی دارد, اما توصیه اکید میشود که این ماده توسط رژیم غذایی مناسب بدست آید.

آ ر یــــا بازدید : 178 سه شنبه 19 فروردين 1393 زمان : 4:19 نظرات ()


تاثیرات ویتامین D و کلسیم


ویتامین D و کلسیم :

از مواد مغذی مهم است که با هم کار می‌کنند , استخوان‌ها را قوی نگه میدارد , هر دوی این ماده مغذی به طور طبیعی در مواد غذایی یافت میشوند .
ویتامین D و کلسیم مواد مغذی ضروری است که برای سلامت بسیارمهم است. ویتامین D کمک می‌کند تا عضلات، اعصاب ، و کار سیستم ایمنی بدن به درستی کار کند .

کلسیم  :

به عنوان یک ماده معدنی کمک میکند تا استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها بیش از بیش بیشتر شود.عضلات بدن نیز نیاز شدید به کلسیم دارند.
در صورت نبود اینگونه مواد اعصاب و رگ‌های خونی به درستی کار نمیکنند ، و این دوماه نقش مهمی‌در انتشار هورمون‌ها و آنزیم‌ها که تحت تاثیر بسیاری از توابع بدن میباشند را ایفا میکنند.

استخوان‌های سالم از یک رشته متراکم از الیاف پروتئین و کلسیم ساخته شده اند . هنگامی‌که این رشته سلول استخوانی کمتر متراکم می‌شود ، استخوان تبدیل به یک ماده شکننده خواهد شد این امر میتواند در قسمت لگن‌ها , ستون فقرات , مچ دست نیز بیش جاهای مختلف بدن آسیب پذیر خواهند بود.

توصیه در مورد تاثیر ویتامین D و مکمل‌های کلسیم در دوزهای بالا :در جوامع امروزی با افزایش مکمل‌های کلسیم در دوزهای بالا خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز رو به افزایش است کلسیم ترکیب اصلی در ۸۵ % سنگ‌های کلیه است


خطرات استفاده بیش از حد مکمل‌های کلسیم را بخوانید

آ ر یــــا بازدید : 173 سه شنبه 19 فروردين 1393 زمان : 3:57 نظرات ()


پوکی استخوان

آشنایی با پوکی استخوان

چند سالی از زمانی که برای مبارزه با پوکی استخوان جمله  ” با حفاظت از استخوان خود راست قامت باشید ” بعنوان شعاری جهانی انتخاب شد میگذرد ,  حتی قبلا مقاله را در مورد پوکی استخوان منتشر کردیم استئوپروز یا پوکی استخوان در واقع بیشتر بعنوان یک مفصل بهداشت عمومی‌شناخته میشود . اما اینبار سعی میکنیم روش‌های متفاوتی را در جلوگیری از پوکی استخوان معرفی کنیم .

آ ر یــــا بازدید : 263 سه شنبه 19 فروردين 1393 زمان : 1:22 نظرات ()آشنایی با بیماری پوستی گال :

مشکلات پوستی و بیماری‌های پوستی در قرن حاضر یکی از مشکلات عدیده ای است که برخی از این مشکلات قبل از رسیدن به وضعیت حاد به راحتی درمان میشوند .

اینبار به معرفی یکی از بیماری‌های پوستی خارش دار خواهیم پرداخت , این مطالب مجموعه کوچک و ساده است که منبع اصلی آن توسط متخصصین و پزشکان صاحب نظر در زمینه بیاری‌های پوستی بوده که تهیه شده است .
آ ر یــــا بازدید : 278 پنجشنبه 14 فروردين 1393 زمان : 0:57 نظرات ()
کمتر جراح و پزشکی هست که با کتابچه جراحی شوارتز آشنایی نداشته باشد. این کتابچه شامل راهنمای جامع عملیات قبل و بعد از عمل جراحی و تکنیک های جراحی می باشد.

تمرکز این برنامه بر روی تکنیک های جراحی بوده و شامل تصاویر جدید، جداولف نمودار ها، موضوعات مهم، تصاویر رادیولوژی و اعمال جراحی می باشد.

آ ر یــــا بازدید : 195 چهارشنبه 13 فروردين 1393 زمان : 20:3 نظرات ()
آب‌ مرواريد

cataract


    اطلاعات‌ اوليه‌

    توضيح‌ كلي‌
آب‌ مرواريد عبارت‌ است‌ از كدر شدن‌ عدسي‌ چشم‌. عدسي‌ چشم‌ يك‌ ساختار شفاف‌ و انعطاف‌پذير در نزديكي‌ جلوي‌ كره‌ چشم‌ است‌. عدسي‌ كمك‌ مي‌كند تا اشيايي‌ كه‌ چشم‌ به‌ آنها نگاه‌ مي‌كند تار به‌ نظر نرسند و نيز در شكست‌ و تمركز نور روي‌ شبكيه‌ نقش‌ دارد. عدسي‌ رگ‌ خوني‌ ندارد و توسط‌ زجاجيه‌ كه‌ در اطراف‌ آن‌ قرار دارد تغذيه‌ مي‌شود. اگر تصلب‌ شرايين‌ موجب‌ عدم‌ تغذيه‌ مناسب‌ زجاجيه‌ شود، عدسي‌ چشم‌ نيز منبع‌ تغذيه‌ خود را از دست‌ خواهد داد (اين‌ مشكل‌ اغلب‌ در سنين‌ پيري‌ رخ‌ مي‌دهد). سپس‌ شفافيت‌ و انعطاف‌ پذيري‌ عدسي‌ كم‌ مي‌شود و آب‌ مرواريد اتفاق‌ مي‌افتد. آب‌ مرواريد ممكن‌ است‌ در يك‌ يا هر دو چشم‌ تشكيل‌ شود. البته‌ در اين‌ حالت‌، سرعت‌ رشد آب‌ مرواريد در دو چشم‌ ممكن‌ است‌ متفاوت‌ باشد. آب‌ مرواريد سرطان‌ نيست

آ ر یــــا بازدید : 191 چهارشنبه 13 فروردين 1393 زمان : 20:2 نظرات ()
آ ر یــــا بازدید : 241 چهارشنبه 13 فروردين 1393 زمان : 20:1 نظرات ()
آ ر یــــا بازدید : 227 چهارشنبه 13 فروردين 1393 زمان : 19:59 نظرات ()
آ ر یــــا بازدید : 182 چهارشنبه 13 فروردين 1393 زمان : 19:58 نظرات ()
آ ر یــــا بازدید : 176 چهارشنبه 13 فروردين 1393 زمان : 19:56 نظرات ()
آ ر یــــا بازدید : 3650 چهارشنبه 13 فروردين 1393 زمان : 4:26 نظرات ()
Pharmacology نرم افزاری ایرانی در زمینه اطلاعات کامل داروها است و با نصب رایگان آن بر روی کامپیوتر شخصی خود می توانید به دانش دارویی خود بیافزایید.

بانک اطلاعات دارویی PHARMACOLOGY نرم افزاری در زمینه اطلاعات کامل داروها می باشد.شما می توانید با وارد کردن اسم داروی خود در قسمت جستجو آنرا جستجو کرده و تمامی اطلاعات مورد نیاز را مشاهده کنید.


آ ر یــــا بازدید : 203 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 14:11 نظرات ()
اثرات سودمند سویا بر کلسترول خون محققین معتقدند مواد غذایی که ما مصرف می کنیم از راه های مختلف بر سلامتی ما اثرگذار هستند. سویا یکی از مواد غذایی سرشار از ایزوفلاوون ها است که اثرات مثبت سلامتی بیشمار آن به اثبات رسیده است. یکی از خواص آن بهبود پروفایل چربی خون می باشد، برخلاف شواهد گذشته که گفته میشد مصرف سویا تنها در افرادی که بدن آنها قادر به تبدیل سویا به یک ترکیب شبه استروژن به نام ایکول(equol )می باشد، دارای اثرات کاهنده کلسترول  است، مطالعه جدیدی نشان داده است که همه مردم می توانند از اثرات سودمند مصرف آن بهره مند شوند.
در این مطالعه محققین کانادایی اثر مصرف سویا بر کلسترول خون را بررسی کرده و به  آزمایش این فرضیه پرداختند که آیا توانایی سویا در تغییرات کلسترول، به تبدیل آن به ایکول مرتبط است؟ نتایج این مطالعه در American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است.
آ ر یــــا بازدید : 217 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 14:6 نظرات ()

آپاندیس یا روده کور، زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که در قسمت ابتدای روده بزرگ و به عبارتی در محل تلاقی روده بزرگ و روده کوچک قرار گرفته است.


آپاندیس

همه ساله بسیاری از افراد به علت التهاب آپاندیس یا ابتلا به آپاندیسیت تحت جراحی قرار می‌گیرند و به اصطلاح آپاندیس‌شان را در می‌آورند، پس آپاندیس به چه دردی می‌خورد؟

 

وظیفه اصلی آپاندیس کمک به هضم مواد غذایی گیاهی است و به همین علت این عضو در بدن موجودات گیاهخوار در مقایسه با دیگر موجودات بزرگ‌تر است.

 

هنوز درباره اضافی یا مفید بودن آپاندیس توافق جمعی میان دانشمندان شکل نگرفته است. برخی دلیل وجود آن را مربوط به مراحل اولیه فرگشت می‌دانند که اکنون کاربرد خود را از دست داده، و برخی آن را همچون کارخانه تولید باکتری مفید در روده و سبب تقویت این باکتری‌ها در دستگاه هاضمه بویژه برای مقابله با بیماری‌هایی همچون وبا می‌پندارند.

آ ر یــــا بازدید : 208 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 14:4 نظرات ()

مواد شیمیایی موجود در سیگار، سبب ایجاد جهشDNA  در سلول های پانکراس می شود و به مرور زمان منجر به ابتلای فرد به سرطان پانکراس می شود.


سیگار و لوزالمعده

پانکراس یا لوزالمعده در پشت معده واقع شده و در سمت راست شکم وجود دارد . پانکراس از طریق مجرای باریکی به نام مجرای لوزالمعده به دوازدهه (اولین قسمت روده باریک) متصل شده است. پانکراس آنزیم گوارشی تولید می کند که از طریق این مجرا به دوازدهه ریخته می شود.

 

پانکراس یک غده است، که هم جزء غدد درون ریز و هم جزء غدد برون ریز محسوب می شود.

 

قسمت درون ریز غده پانکراس از جزایر لانگرهانس ساخته شده که با ترشح هورمون هایی به نام انسولین (کاهش قند خون) و گلوکاگون (افزایش قندخون) به تنظیم قند خون می پردازد.

آ ر یــــا بازدید : 243 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 14:2 نظرات ()

فلج معده که نام علمی آن گاستروپارزی است، به معنی کند‌شدن حرکات معده است. این بیماری بسیار شایع و آزاردهنده است.


فلج معده

معده، عضوی عضلانی است که با حرکات پی در پی، باعث مخلوط‌ شدن غذا با شیره‌های گوارشی و هضم غذا می‌شود و سپس غذا را به سوی روده می‌راند تا در آنجا عملیات جذب مواد غذایی شروع شود.

 

اگرچه بیماری فلج معده باعث مرگ نمی‌شود و طول عمر را تغییر چندانی نمی‌دهد، ولی کیفیت زندگی کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا خواهد کرد.

 

در این بیماری، غذا مدت خیلی طولانی در معده باقی می‌ماند و فرد، احساس سیری و پری معده می‌کند.

آ ر یــــا بازدید : 271 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 14:0 نظرات ()

اغلب بر این باورند که آدم‌های عصبی و تندمزاج بیشتر در معرض زخم معده قرار دارند و احتمال بروز این مشکل میان این گروه بیشتر است. آنها معمولا تصور می‌کنند رژیم غذایی نامناسب هم در ایجاد و تشدید زخم معده نقش مهمی دارد؛ در حالی‌که متخصصان عوامل دیگری را در این زمینه موثر می‌دانند.


زخم معده

خیلی از افراد همه بیماری‌ها را مثل یک سرماخوردگی ساده می‌بینند که با یک عطسه و سرفه، قابل تشخیص بوده و به راحتی درمان می‌شود. برای همین معمولا انواع مختلف قرص‌ها و شربت‌ها را در خانه نگه می‌دارند تا هر وقت تشخیص دادند، از آنها استفاده کنند.

 

یکی از دردهای معروف که این گروه خود را متخصص در تشخیص آن می‌داند و در نتیجه مراجعه به پزشک را در این مورد چندان مهم تلقی نمی‌کند، دردهای ناحیه بالای شکم است که برخی آن را به اشتباه زخم معده می‌نامند. در حالی که تمام این دردها ناشی از زخم معده نیست و پیگیری‌ها و درمان‌های خاص خود را نیاز دارد.

آ ر یــــا بازدید : 226 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 13:58 نظرات ()

ازوفاژیت یا التهاب مری در اغلب مردم، در اثر برگشت اسید معده به مری ایجاد می شود که به آن ریفلاکس معده می گویند. مری لوله ای در دستگاه گوارش است که دهان را به معده متصل می کند.


التهاب مری

این بیماری ممکن است به عملکرد غیرعادی دریچه انتهای مری مربوط باشد، زیرا این دریچه در حالت طبیعی، بعد از عبور غذا از مری و رسیدن به معده بسته می شود و مانع برگشت اسید و محتویات معده به داخل مری می شود.

 

اکثر مبتلایان به ازوفاژیت، شب‌ها و به‌هنگام خواب دچار ریفلاکس مى‌شوند.

ریفلاکس شبانه به افزایش دفعات انبساط موقتى اسفنکتر بستگى دارد و با حملات دوره‌اى افزایش فعالیت معده همراه است.

آ ر یــــا بازدید : 264 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 13:54 نظرات ()

آندوسکوپی روشی است که پزشک توسط آن داخل بدن بیمار را مشاهده و بررسی می کند . وسیله ای هم که برای این کار استفاده می شود، آندوسکوپ نام دارد.


آندوسکوپی معده

 آندوسکوپ لوله ای است انعطاف‌پذیر که به دوربین مجهز است و پزشک متخصص آن را وارد بدن بیمار می کند و به طور کامل اجزا و اعضای مربوطه بیمار را بررسی می نماید.

 

این وسیله از طریق برش بدن و یا از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می‌شود. هر چند که این روش عوارضی نیز دارد، ولی مزایای آن بیشتر است.

 

انواع آندوسکوپی کدامند؟

آ ر یــــا بازدید : 230 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 13:52 نظرات ()


التهاب آپاندیس یک بیماری اورژانسی است که برای خارج کردن آن به عمل جراحی فوری نیاز است. در صورت عدم درمان، ممکن است آپاندیس ترکیده یا سوراخ شود و مواد عفونی آن به داخل حفره شکمی راه پیدا کند که در این صورت باعث پریتونیت یا همان التهاب شدید حفره شکمی (صفاق) می شود و در صورتی که با آنتی بیوتیک های قوی درمان نشود، می تواند کشنده باشد.


آپاندیس

آپاندیسیت در واقع همان التهاب آپاندیس است. آپاندیس عضوی به طول 3 تا 7 سانتیمتر است  که ابتدای روده بزرگ قرار گرفته است. هیچ کس به درستی عملکرد دقیق آن را نمی داند . اما آنچه به روشنی می دانیم این است که بدون هیچ عوارض آشکاری می توان پس از برداشتن آپاندیس به زندگی ادامه داد.

 

التهاب آپاندیس یک بیماری اورژانسی است که برای خارج کردن آن به عمل جراحی فوری نیاز است. در صورت عدم درمان، ممکن است آپاندیس ترکیده یا سوراخ شود و مواد عفونی آن به داخل حفره شکمی راه پیدا کند که در این صورت باعث پریتونیت یا همان التهاب شدید حفره شکمی (صفاق) می شود و در صورتی که با آنتی بیوتیک های قوی درمان نشود، می تواند کشنده باشد.

آ ر یــــا بازدید : 232 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 13:45 نظرات ()


اگر درد بالای شکم در اثر فعالیت، مثلا ورزش کردن یا بالا رفتن از پله ایجاد ‌شود، به‌خصوص اگر با تهوع و تنگی نفس یا تعریق همراه باشد، ممکن است علامت درد قلبی باشد. متاسفانه مبتلایان به چنین دردهایی خیلی دیر مراجعه می‌کنند و اغلب درد را به مشکلات معده نسبت می‌دهند.


درد شکم

برخی از دردهای شکمی‌، ساده‌ و پیش‌پا افتاده‌اند و به درمان ‌نیاز ندارند و خود به خود بهبود می‌یابند، اما گاهی دردهای شکمی، خطرناک و حتی کشنده هستند و اگر طی چند ساعت به کمک بیمار نشتابیم، جان و سلامت وی در معرض خطر قرار می‌گیرد.

 

دردهای شکمی نوع اول، مثل درد ناشی از اسهال، نفخ، دل‌پیچه و عادت ماهانه خانم‌ها را تقریبا همه مردم می‌شناسند و حداقل چند بار در طول زندگی آن را تجربه کرده‌اند.

دردهای خطرناک یا جدی، خصوصیاتی دارند که توجه به آنها برای اقدام به موقع و مراجعه به پزشک مهم است.

آ ر یــــا بازدید : 213 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 4:18 نظرات ()

اسکار یا جوشگاه به دلایل گوناگون از جمله بیماری‌های عفونی (مثل آبله مرغان)، آکنه، سوختگی و تصادف‌ها یا بیماری‌های اکتسابی روی پوست به‌وجود می‌آید.


جای آبله مرغان در پوست صورت

برخی جوشگاه‌ها، برجسته و برخی فرورفته (آتروفیک) هستند. برای رفع جوشگاه برجسته، معمولا از آمپول‌های کورتیکواسترویید و فریزدرمانی یا لیزر یا هر سه‌ی این موارد در کنار هم استفاده می‌شود.

 

درمان جوشگاه‌های فرورفته مشکل‌تر است، زیرا قسمتی از پوست از بین رفته و الیاف کلاژن خود را از دست داده است. درمان در این موارد باید مستمر باشد و با یک یا دو جلسه نمی‌توان جوشگاه را صاف کرد.

 

در طول درمان پوست با روش‌های متفاوت لایه‌برداری و ایجاد زخم‌های مصنوعی، ترمیم طبیعی پوست آغاز می‌شود. روش‌هایی که باعث لایه‌برداری می‌شوند (توسط پزشک متخصص پوست) عبارتند از:

.

.

.

آ ر یــــا بازدید : 226 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 4:11 نظرات ()

هنگامی که سرما می خورید، بهترین کار عبارت است از: نوشیدن زیاد مایعات، استراحت بیشتر و نرفتن سر کار یا مدرسه.


سرماخوردگی

معمولا آبریزش بینی، سرفه و گرفتگی بینی در موقع سرماخوردگی، مانع از انجام مطلوب فعالیت های روزانه فرد می شود.

12 توصیه زیر را برای بهبود سرماخوردگی به کار ببندید.

1- به آرامی ورزش کنید.

2- در حالت خواب آلودگی، رانندگی نکنید.

3- رابطه جنسی خود را با همسرتان کم کنید.

4- سر کار یا مدرسه نروید.

5- بخندید.
توضيحات بيشتر در ادامه مطلب ...

آ ر یــــا بازدید : 217 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 4:6 نظرات ()


واکسن آنفلوآنزا، بدن را در برابر ویروس آنفلوآنزای فصلی مقاوم می کند.


واکسن آنفلوانزا

برخی افراد فکر می کنند بعد از تزریق واکسن آنفلوآنزا نباید بیمار شوند، در حالی که ممکن است بعد از تزریق این واکسن هم مریض شد.

در اینجا 3 دلیل بیمار شدن بعد از زدن این واکسن را برای شما می گوییم.

 

1- با تزریق واکسن، فورا در بیماری مصون نمی شوید. بعد از تزریق واکسن، دو هفته طول می کشد تا نسبت به بیماری آنفلوآنزا ایمنی پیدا کنید.

اگر بعد از تزریق واکسن به آنفلوآنزا دچار شدید، نشان می دهد از قبل و یا طی این دو هفته در معرض ویروس آن قرار داشته اید.

آ ر یــــا بازدید : 256 پنجشنبه 27 مهر 1391 زمان : 3:59 نظرات ()


شاید بسیاری از افراد با بینی‌شان که نمی‌توانند از طریق آن به راحتی نفس بکشند، به نوعی همزیستی دست پیدا کرده باشند؛ اما گرفتگی بینی درمان‌نشده می‌تواند به بیماری‌هایی چون مشکلات خواب، عفونت گوش، آسم و حتی عوارضی چون خرخر کردن تبدیل شود.


گرفتگی بینی

خیلی از افراد تقریبا در تمام طول زندگی‌شان دچار نوعی گرفتگی بینی خفیف هستند و به جای آن که برای یافتن علت این عارضه آزاردهنده و درمان آن اقدام کنند، به نوعی همزیستی با آن دست پیدا کرده و هر ساعت یا چند ساعت یک بار، با شدت اقدام به تخلیه بینی‌شان می‌کنند.

 

برخی دیگر از افراد هم مدام دست به قطره‌های بینی می‌برند و با چکاندن چند قطره، برای چند ساعتی از تنفسی راحت لذت می‌برند. اما این افراد، ناآگاهانه خود را در معرض آسیب‌های بیشتر به مخاط بینی‌شان با مصرف مکرر و طولانی‌مدت قطره بینی قرار می‌دهند.

آ ر یــــا بازدید : 528 جمعه 16 دي 1390 زمان : 17:52 نظرات ()

داروی تریامترن برای فشارخون بالا


تریامترن هیدروکلروتیازید (TRIAMTERENE HYDROCHLOROTIAZIDE) یک داروی مُدر (ادرارآور) رایج است. این دارو دفع مایعات را از طریق ادرار افزایش می دهد، در نتیجه با کاهش مایعات در گردش خون از فشار خون می کاهد.


داروی تریامترن

کاهش فشار خون خود موجب کاهش کار قلب و شریان ها ( سرخرگ ها) می شود. بالا باقی ماندن فشار خون، به سرخرگ های مغز، قلب و کلیه ها آسیب می زند که این آسیب، خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و نارسایی کلیوی را افزایش می دهد.

 

هیدروکلروتیازید همچنین موجب دفع برخی املاح مثل سدیم و پتاسیم، از بدن می شود. تریامترن به هیدروکلروتیازید اضافه می شود تا از دفع پتاسیم جلوگیری کند و آن را در بدن نگه دارد.

آ ر یــــا بازدید : 404 جمعه 16 دي 1390 زمان : 17:9 نظرات ()

فوبیا یک ترس غیرمنطقی و غیر طبیعی است که افراد در مقابل برخی موقعیت ها از خود نشان می دهند.


ترس غیر منطقی یا فوبیا

آیا می دانید فوبیا (phobia) یا ترس بی خودی چیست؟ ترس واقعی، یک حس درونی است که شما را از خطر حفظ می کند، ولی فوبیا، خطرآفرین است.

فوبیا یک ترس غیرمنطقی و غیر طبیعی است که افراد در مقابل برخی موقعیت ها از خود نشان می دهند.

فوبیا می تواند آنقدر شدید باشد که شما نتوانید کاری را انجام دهید.

طی دو مطلب، چند نمونه از فوبیا را برای شما بیان می کنیم.

آ ر یــــا بازدید : 411 جمعه 16 دي 1390 زمان : 14:5 نظرات ()

iub2t2wty7cz05bz9svb.jpg

یکی از مهم ترین اثرات جانبی سیستم ایمنی بدن ، آلرژی است که در بعضی از شرایط پدیدار می شود . چندین نوع مختلف آلرژی وجود دارد که بعضی از آنها می توانند در هر شخصی بروز کنند، اما بعضی فقط در افرادی ایجاد می شوند که تمایل آلرژیک داشته باشند .

sadegh2pic بازدید : 405 شنبه 9 مهر 1390 زمان : 9:13 نظرات ()
sadegh2pic بازدید : 401 شنبه 9 مهر 1390 زمان : 9:10 نظرات ()
sadegh2pic بازدید : 434 شنبه 9 مهر 1390 زمان : 8:59 نظرات ()

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
درباره ما
"و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا":هر کس نفسی را حیات بخشد(از مرگ نجات دهد)مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده است."قران کریم سوره مائده آیه 32"
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  از محتوی سایت چقدر راضی هستید ؟  آمار سایت
 • کل مطالب : 177
 • کل نظرات : 3
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 208
 • آی پی امروز : 16
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 96
 • باردید دیروز : 65
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 96
 • بازدید ماه : 1,268
 • بازدید سال : 13,689
 • بازدید کلی : 445,107
 • کدهای اختصاصی
  SonicRun.com